Senát podpořil právo lidí být offline a platit hotově

03.01.2024

Listina základních práv a svobod by mohla být doplněna o právo být osvobozen od povinného využívání digitálních prostředků. Senát tuto ústavní změnu, kterou navrhla skupina 17 senátorů, podpořil v prvním kole projednávání. Součástí novely o právu být offline je také v upravené podobě právo platit v hotovosti.

Cílem novely je chránit menšinu, která odmítá z různých důvodů elektronizaci anebo jen některé její projevy, uvedla senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09. Novela podle ní vytvoří "ostrov pro elektronické neplavce". Nikdo podle senátorky nesmí být zákonem nucen používat internet, mobilní telefon nebo platební karty. Stejně tak by občané měli zůstat chráněni před zřizováním datových schránek nebo plošnou elektronickou evidencí tržeb. Logická a žádoucí je podle předkladatelů elektronizace například u elektronických obchodů.

Novela má na ústavní rovině zakotvit, že "každý má právo znát svá práva a povinnosti a vykonávat je jemu dostupným a přístupným způsobem". Současně by nikdo nesměl být nucen vykonávat svá práva a povinnosti prostřednictvím elektronických sítí a úložišť nebo jiným podobným způsobem. Lidé by měli mít podle předlohy možnost hradit své peněžité závazky, dostávat výplatu v platných bankovkách a mincích.

"Platba v hotovosti zachovává soukromí, platba bezhotovostní je vysledovatelná," hájil návrh předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) doporučil k návrhu zaujmout konzervativní přístup, aby se nerozšiřoval na další oblasti, pokládá za potřebné domyslet dopady. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) poukázala na možnosti umělé inteligence.

Právo na hotovost by podle většiny adeptů na ústavní soudce nemělo být ukotveno na ústavní úrovni, ale jen obecným zákonem, připomenul Václav Láska (SEN 21 a Piráti). Zastánci platby v hotovosti už dříve vyzvali ministerstvo financí, aby navrhlo příslušnou změnu zákona o oběhu mincí a bankovek, avšak neúspěšně. Senátoři proto návrh vtělili do předložené úpravy.

"Právo na hotovost ustavujeme jako součást širšího práva být osvobozen od povinného využívání digitálních prostředků," uvedl za předkladatele místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS).

Podobnou problematiku řeší všechny evropské země, Evropská unie například uvažuje o zavedení tzv. práva na odpojení. Jde o to, že zaměstnanec má právo nebýt na telefonu či on-line a nerušeně si užívat osobního volna.

Zdroj: https://www.novinky.cz/