Historicky nejvyšší pokuta od českého úřadu pro ochranu osobních údajů

13.05.2024

Společnost Avast Software, známá svým antivirovým programem, se potýká s vážnými obviněními z porušení ochrany osobních údajů svých uživatelů. Český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) uložil společnosti pokutu ve výši 351 milionů korun, což je nejvyšší pokuta v historii tohoto úřadu od jeho založení v roce 2000. Tento krok následoval po zjištění, že Avast v roce 2019 předal své divizi Jumpshot údaje přibližně sto milionů uživatelů, které nebyly řádně anonymizované a mohly být tak opět identifikovány.

Podle ÚOOÚ Avast nesprávně informoval své uživatele, že předávané údaje jsou anonymní a slouží pouze k analýze trendů. Ve skutečnosti však byla data používána pro komerční účely bez adekvátního informování a souhlasu uživatelů, což představuje vážné porušení zásad ochrany osobních údajů. Jumpshot se zaměřoval na prodej těchto informací marketérům, kteří je využívali k získávání podrobných informací o online chování spotřebitelů.

ÚOOÚ zdůraznil, že jako přední expert na kybernetickou bezpečnost by Avast měl být posledním, kdo by zneužíval důvěru svých zákazníků tímto způsobem. Předseda ÚOOÚ, Jiří Kaucký, vyjádřil znepokojení nad tím, jak Avast zpracovával osobní údaje, které mohly odhalit citlivé informace, jako jsou zájmy, preference, bydliště či profese uživatelů.

Tato situace není omezena pouze na Českou republiku. V USA se Avast také setkal s právními problémy, když mu Federální obchodní komise uložila pokutu 16,5 milionu dolarů za podobné praktiky, včetně prodeje dat bez náležitého upozornění a souhlasu uživatelů.

Incident okolo Avastu a jeho divize Jumpshot, kterou společnost nakonec v lednu 2020 uzavřela, vyvolává vážné otázky o etice a praxi v oblasti ochrany osobních údajů ve světě technologií. To zdůrazňuje nutnost pečlivého dodržování zásad ochrany soukromí a transparentnosti ze strany technologických firem, zvláště těch, které se veřejně prezentují jako ochránci soukromí svých uživatelů.

Zdroj: ÚOOÚ