Video městské policie z incidentu s moderátorem Jakubem Železným vzbudilo kromě emocí také řadu otázek

23.03.2023

Pražská městská policie zveřejnila minulý týden na sociálních sítích video z přelomu roku s názvem Konverzační etuda. Lidé na záběrech podle gest a výrazů rychle identifikovali Jakuba Železného z České televize. Moderátor se později za své chování omluvil s tím, že v té době se dozvěděl, že se jeho blízký neuzdraví. Železného bratr zemřel koncem února.

Řidič, kterého chtěli na Václavském náměstí pokutovat kvůli dopravnímu přestupku, je nařkl z arogantního chování a ze lži. Podle mluvčí strážníků naopak bylo jeho chování nepřiměřené.

"Městská policie na svých sociálních sítích průběžně zveřejňuje videa s přestupci, která jsou s ohledem na samotnou povahu mnohdy banálního přestupku bizarní," vysvětlovala mluvčí strážníků Irena Seifertová, proč se rozhodli video z Václavského náměstí na sociálních sítích zveřejnit.

Přestože se některé pasáže rozhodli strážníci vystřihnout, poznámka o známé osobnosti ve videu zůstala. "Pokud jste ten, kdo si myslím, že jste, chovejte se trošku ...," snažil se strážník uklidnit moderátora Jakuba Železného. 

"Zveřejnění nemělo co dočinění s tím, že se jedná o mediálně známou osobu. Pro nás je to zcela nadčasové video, kdy se jednalo o banální přestupek a neadekvátní chování přestupce," zdůraznila. "Při zveřejňování záznamů provádíme důslednou anonymizaci jak obrazovou, tak zvukovou. Nikdy se přece zcela nedá vyloučit, že bude identita kohokoli odhalena," uvedla dále Seifertová.

I tímto případem se nicméně bude zabývat Úřad pro ochranu osobních údajů, informoval deník E15. "Zveřejňujeme videa z činnosti strážníků v souladu s právními předpisy o ochraně osobních údajů," konstatovala mluvčí strážníků. 

Zdroj: iRozhlas

Městská policie Praha, Foto: Jiří Schott, ČTK
Městská policie Praha, Foto: Jiří Schott, ČTK